NACİ TOPÇUOĞLU MESLEK YÜKSEK OKULU

Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu, Organize Sanayi Bölgesinde kurulan ve bir akademik yılda 3 dönem (Trimester) eğitim-öğretim hizmeti veren Türkiye’nin ilk Meslek Yüksekokuludur.

 

Yüksekokulumuz bünyesindeki önlisans programlarında verilen uygulamalı eğitim ile sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanlar yetiştirilmektedir. Tüm işletmeler tarafından Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu mezunlarının gördüğü yoğun talep, uygulamalı eğitimde sadece bölgenin değil “Türkiye’nin en iyisi” olma iddiamızı kuvvetlendirmektedir.

 

Trimester Eğitim Sistemi bir akademik yıl içerisinde güz, bahar ve yaz dönemi olmak üzere 3 dönemi kapsayan bir eğitim sistemidir. Bir akademik yılda 3 dönem (Trimester) Eğitim Sisteminde öğrenciler eğitim-öğretimlerini diğer meslek yüksekokullarından farklı olarak 4 dönem yerine toplam 6 dönemden oluşan bir süreçte tamamlamaktadırlar. Öğrencilerimiz 2 yıllık eğitim-öğretim süreçlerindeki toplam 6 dönemin 4’ünde teorik eğitimlerini alırken diğer 2 dönemlerinde Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında protokol imzaladığımız işyerlerinde “İşyeri Eğitimi” zorunlu pratik eğitimlerini tamamlamaktadırlar. Trimester Eğitim Sistemi sayesinde öğrenciler, Organize Sanayi Bölgesindeki işletmelerde elde ettikleri iş deneyimi ve Meslek Yüksekokulumuzda aldıkları teorik eğitimler ışığında mezun olduklarında, daha kısa sürede istihdam olanağı bularak iş hayatına atılabilmektedir.

Burslar ve eğitim destekleri açısından da zengin imkânlara sahip Meslek Yüksekokulumuzda, programlara kayıt yaptıran ilk 10 öğrencimize OSB Müdürlüğünce karşılıksız 250TL aylık burs verilmektedir. Bunun yanında farklı sektörlerdeki işletmeler tarafından yapılan nakdi yardımlar ve işyerlerinde uygulama yapma imkânları ile öğrencilerimizin rahat ve donanımlı bir şekilde yetişmeleri sağlanmaktadır.

 

Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulunda eğitim-öğretim hizmeti verilen programlar şunlardır;

 1. Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Programı
 2. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı
 3. Dış Ticaret Programı
 4. Gıda Teknolojisi Programı
 5. Halıcılık ve Kilimcilik Programı
 6. İş Sağlığı ve Güvenliği Programı
 7. İşletme Yönetimi Programı
 8. Kimya Teknolojisi Programı
 9. Lojistik Programı
 10. Makine Teknolojisi Programı
 11. Mimari Dekoratif Sanatlar Programı
 12. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı
 13. Tekstil ve Halı Makineleri Programı
 14. Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi Programı